Adra Polska Adra Rwanda Dzieci Dzieciom

RWANDA

Flaga Rwandy Rwanda, a właściwie Republika Rwandy, to niewielki kraj, położony w centrum Afryki, graniczący z Kongiem, Tanzanią, Ugandą i Burundi. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu Rwanda jest nazywana Krajem Tysiąca Wzgórz.
Stolicą Rwandy jest 365-tysięczne Kigali. Posiada międzynarodowy port lotniczy. W okolicach wydobywa się rudy cyny. Rwanda jest członkiem ONZ i od 29 listopada 2009 r. członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Na początku XX w. Rwanda była kolonią belgijską.. Niepodległość uzyskała (razem z sąsiednim Burundi) w 1962 r. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych kraj ten, mimo waśni etnicznych, stanowił jedno z bogatszych państw czarnej Afryki. Jednak w latach dziewięćdziesiątych, między innymi z powodu dużego przeludnienia i braku ziemi uprawnej (do 300 mieszkańców na km²), stał się miejscem jednej z najbardziej krwawych w historii Afryki wojen domowych pomiędzy dwoma głównymi plemionami kraju: Hutu i Tutsi. Podczas ludobójstwa w Rwandzie wymordowanych zostało ok. milion osób.

SZKOLNICTWO

W Rwandzie wszędzie i o każdej porze dnia można zobaczyć gromady dzieci. Pracują na polu, noszą wodę i drewno na opał, gdzieś idą, bawią się, grają w piłkę z liści banana... Inne nie robią po prostu nic. Dlaczego nie są w szkole?

Rządu Rwandy, który spłaca olbrzymie zadłużenie zagraniczne, nie stać na finansowanie oświaty i ochrony zdrowia. Znaczenie więcej przeznacza na odsetki. Dlatego zarówno nauka (też w szkole podstawowej), jak i pomoc medyczna jest płatna, a ubogą ludność na te opłaty po prostu nie stać.

Sytuację Rwandy ogromnie pogorszyła wojna, która wybuchła w r. 1990, a w r. 1994 przerodziła się w krwawą rzeź. W efekcie tych strasznych działań pozostały setki tysięcy sierot i wdów, a kraj został zrujnowany. Wśród najbardziej poszkodowanych znalazły się dzieci, pozbawione rodzin, dzieciństwa, poczucia bezpieczeństwa, możliwości nauki i normalnego rozwoju. Wiele sierot trafiło do rodzin zastępczych. Część żyje jednak bez żadnej opieki. Nic dziwnego, że szkoła w tym kraju jest dla wielu dzieci niedostępnym luksusem.

PRZYRODA

Rwanda to raj dla pasjonatów safari, kraj tysiąca wzgórz, z wulkanem Virunga w tle i bezkresnym jeziorem Kivu. Królem jest tutaj goryl górski, jedno z najrzadszych zwierząt na świecie. Miejscami wartymi odwiedzenia są trzy rwandyjskie parki narodowe. Pierwszy z nich, Park Narodowy Wulkanów, obejmuje pięć z ośmiu stożków wulkanicznych, wchodzących w skład pasma górskiego Wirunga, który zamieszkują właśnie goryle. Drugim parkiem narodowym jest Park Narodowy Lasu Nyungwe. Jego obszar obejmuje około 970 kilometrów kwadratowych pierwotnego lasu deszczowego. Atrakcją parku są znajdujące się na jego terenie najdalsze z dotychczas odkrytych źródła Nilu. Ostatnim z parków narodowych Rwandy jest Park Narodowy Akagera. Jego atrakcją są liczne wodospady oraz niesłychana bioróżnorodność. Można tam podziwiać przedstawicieli wielu afrykańskich gatunków, m.in. hipopotamy, bawoły, lwy, hieny, zebry, różne rodzaje antylop i wiele gatunków małp.

1/15 - Rwanda
2/15 - Rwanda
3/15 - Rwanda
4/15 - Rwanda
5/15 - Rwanda
6/15 - Rwanda
7/15 - Rwanda
8/15 - Rwanda
9/15 - Rwanda
10/15 - Rwanda
11/15 - Rwanda
12/15 - Rwanda
13/15 - Rwanda
14/15 - Rwanda
15/15 - Rwanda
16/15 - Rwanda